0 2 min 2 lata

Kurs EUR/USD jest notowany, ponieważ zatrudnienie poza rolnictwem w USA za lipiec przekroczyło oczekiwaną liczbę miejsc pracy na poziomie 250 tys., z łącznym wzrostem o 528 tys. Z drugiej strony, stopa bezrobocia w USA nieznacznie spadła do 3,5% z 3,6% i była lepsza od oczekiwań rynkowych na poziomie 3,6%.

Średnia stawka godzinowa za miesiąc wzrosła o 5,2% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, przekraczając konsensus 4,9%. Tempo wzrostu (m/m) 0,5% było również wyższe od prognozy 0,3%. Wcześniej w tym tygodniu liczba nowych bezrobotnych w USA wyniosła w zeszłym tygodniu 260 tys., nieco powyżej szacunków 259 tys., podczas gdy kontynuacja liczby bezrobotnych z poprzedniego tygodnia spadła o 1,37 mln z 1,416 mln.

W UE sprzedaż detaliczna za czerwiec przekroczyła zarówno oczekiwania (miesięczne), jak i (w ujęciu rocznym) na poziomie odpowiednio 0% i -1,7% z -1,2% i -3,7%.

Ogólnie rzecz biorąc, dolar amerykański wzrósł w stosunku do funta brytyjskiego, euro i innych głównych walut po tym, jak US Bureau of Labor Statistics stwierdziło, że wzrost zatrudnienia doprowadził do spadku stopy bezrobocia w kraju do 3,5% z 3,6%. Silne liczby będą uzasadniać twierdzenie urzędników amerykańskich, że gospodarka USA nie znajduje się w recesji, pomimo drukowania dwóch ujemnych kwartałów wzrostu w pierwszym i drugim kwartale.