0 3 min 2 lata

Królestwo spala rosyjskie paliwo, aby uwolnić własną ropę na eksport. Część importu trafia bezpośrednio, część – przez Egipt i ZEA

Arabia Saudyjska, największy światowy eksporter ropy naftowej , ponad dwukrotnie zwiększył import rosyjskiego oleju opałowego w drugim kwartale do swoich elektrowni, aby zaspokoić zapotrzebowanie na letnią klimatyzację w budynkach i uwolnić własną ropę na eksport, wynika z danych i handlowców powiedział.

RYS.1

   Ludzie spacerują w pobliżu elektrowni nr 10 w centralnym obszarze operacyjnym Saudi Electricity Company, na południe od Rijadu 27 kwietnia 2012 r. REUTERS

Rosja sprzedaje paliwo po obniżonych cenach po międzynarodowych sankcjach dotyczących operacji sił specjalnych na Ukrainie, które spowodowały, że ma mniej nabywców.

Wzrost sprzedaży oleju opałowego używanego do wytwarzania energii elektrycznej do Arabii Saudyjskiej pokazuje wyzwanie, przed którym stoi prezydent USA Joe Biden, gdy jego administracja stara się odizolować Rosję i obniżyć jej dochody z eksportu energii.

Podczas gdy wiele krajów zakazało lub zniechęcało do zakupów z Rosji, Chiny, Indie oraz kilka krajów Afryki i Bliskiego Wschodu zwiększyło import.

Biden był w piątek z wizytą w Arabii Saudyjskiej i oczekiwano, że będzie naciskał na większe dostawy ropy z królestwa na rynki światowe, aby pomóc obniżyć ceny ropy, które zaostrzyły inflację na całym świecie.

Arabia Saudyjska i inne kraje mają niewiele wolnych mocy produkcyjnych, aby zwiększyć produkcję w krótkim okresie. Arabia Saudyjska utrzymuje również współpracę z Rosją poprzez sojusz światowych producentów znany jako OPEC+. Obaj są de facto liderami odpowiednio producentów OPEC i spoza OPEC.

Dane uzyskane przez Reuters za pośrednictwem śledzenia statków Refinitiv Eikon wykazały, że Arabia Saudyjska importowała 647 000 ton (48 000 baryłek dziennie) oleju opałowego z Rosji przez porty rosyjskie i estońskie w kwietniu-czerwcu tego roku. To ponad 320 000 ton w tym samym okresie rok temu.

Przez cały 2021 rok Arabia Saudyjska importowała 1,05 mln ton rosyjskiego oleju opałowego.

Ministerstwa energetyki Arabii Saudyjskiej i Rosji odmówiły komentarza na temat wzrostu importu.