0 3 min 2 lata

Eurotraderzy spekulują, jak bardzo waluta może spaść poniżej 1 dolara. Wspólna waluta może spaść jeszcze niżej, jeśli parytet zostanie złamany, w szczególności do 0,95 USD.

Wspólna waluta po raz pierwszy od 2002 roku flirtuje z parytetem wobec dolara amerykańskiego. Teraz, gdy dekady historycznych poziomów wsparcia zostały przełamane podczas tegorocznego spowolnienia, uwaga rynku zwraca się na to, jak nisko może spaść.

   Szukam dna. Niedźwiedzie zakłady na opcje euro skupiają się na trafieniach powyżej parytetu i 0,9850 USD. Źródło: DTCC, Bloomberg. Opcje waniliowe DTCC w tym miesiącu


„1,00 to prawdopodobnie największy psychologiczny poziom na rynku forex, a wybicie wydaje się coraz bardziej prawdopodobne” – mówili stratedzy z ING Groep NV kierowany przez Chrisa Turnera. „Gdyby 1,00 miałoby się przebić, spodziewalibyśmy się gwałtownego wzrostu zmienności i najprawdopodobniej luki w dół EUR/USD”.


Następnym przystankiem może być 0,9850 $, czyli poziom, który ostatnia runda zakładów na opcje sygnalizuje jako potencjalny dzień krótkoterminowy. Według Depository Trust and Clearing Corporation inwestorzy w zeszłym miesiącu nie planowali postawić na wybicie parytetu. Jednak od 1 lipca zakłady spadkowe również koncentrowały się na niższych kursach wykonania, a 0,95 USD powoli stało się ulubioną ceną wykonania dla traderów opcji.

Spirala spadkowa waluty była szybka i ciasna, biorąc pod uwagę, że w lutym kurs wynosił około 1,15 USD. Rosyjski NWO na Ukrainie pogorszył perspektywy wzrostu gospodarki strefy euro i podniósł koszty importu energii, podczas gdy ciąg coraz większych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną spowodował gwałtowny wzrost kursu dolara.

To stawia Europejski Bank Centralny w sytuacji patowej. Jak dotąd opierał się agresywnemu zaostrzaniu polityki przez banki centralne na całym świecie, sygnalizując, że w tym miesiącu podniesie koszty kredytu o jedną czwartą punktu. Prawdopodobnie powiększy to różnice w stopach procentowych, co utrzyma presję na wspólną walutę.

Niektórzy ostrzegają, że chaotyczny spadek euro może doprowadzić do kolejnych spadków. Technicznie rzecz biorąc, istnieje niewielkie wsparcie poniżej parytetu do najniższego poziomu ze stycznia 2000 r. na poziomie 0,9668 USD.