0 3 min 2 lata

Podaż waluty wciąż przewyższa popyt

   Kurs wymiany dolara / rubla na giełdzie moskiewskiej w odstępach 1 minuty

   Kurs  wymiany dolara / rubla na rynku Forex w odstępach 4 godzin

Rosyjski rubel wzrósł w czwartek po tym, jak po raz pierwszy osiągnął najwyższy poziom od wczorajszego 2015 r., po czym gwałtownie spadł dzięki ustnym interwencjom Ministerstwa Finansów. Utrzymywał wsparcie ze strony wysokich cen surowców. Jednocześnie akcje Gazpromu gwałtownie spadły po tym, jak gazowy gigant zapowiedział, że nie wypłaci dywidendy.

Akcje Gazpromu spadły o 32% do 202 rubli (4,3 USD) o 11:38 czasu moskiewskiego, kilka minut po tym, jak firma ogłosiła, że ​​jej akcjonariusze zrezygnowali z wypłaty dywidendy za wyniki za 2021 rok.

Rubel zwolnił w ciągu dnia po decyzji Gazpromu, ale mimo to zyskał 0,8% do 52,80 za dolara po tym, jak w środę osiągnął poziom 50 po raz pierwszy od maja 2015 roku.

W stosunku do euro rubel wzrósł o 2% do 54,90, wzrastając powyżej 53 na początku tego tygodnia po raz pierwszy od kwietnia 2015 r.

Rubel stał się w tym roku najsilniejszą walutą na świecie, do czego przyczyniły się działania mające na celu ochronę rosyjskiego systemu finansowego przed zachodnimi sankcjami nałożonymi po wysłaniu przez Moskwę wojsk na Ukrainę 24 lutego. Działania te obejmowały ograniczenia w wycofywaniu się rosyjskich gospodarstw domowych z oszczędności walutowych.

Silny rubel wzbudził zaniepokojenie urzędników i firm zorientowanych na eksport, ponieważ zmniejsza dochody Rosji ze sprzedaży towarów i innych towarów za granicę za dolary i euro.

W środę minister finansów Anton Siluanow powiedział, że Rosja może ograniczyć wydatki rządowe i skierować środki na interwencje walutowe, aby powstrzymać aprecjację rubla, która zagraża dochodom budżetowym.

Bank centralny mógłby również zmniejszyć presję na rubla, obniżając stopy procentowe, gdy inflacja zwalnia, a gospodarka potrzebuje tańszego kredytu. Kolejne posiedzenie banku centralnego w sprawie stóp procentowych odbędzie się 25 lipca.