0 3 min 2 lata

GBP/USD przyciągnął w środę trochę zakupów w pobliżu poziomu 1,1900, ale nie udało mu się kontynuować.
Pozytywny ton ryzyka skłonił do realizacji zysków wokół bezpiecznego USD i rozszerzonego wsparcia.
Niepokoje polityczne w Wielkiej Brytanii działały jako przeszkoda dla funta szterlinga i ograniczały zyski przed protokołem FOMC.
Para GBP/USD odwróciła wczesną sesję europejską do okolic 1,1900 i w ciągu ostatniej godziny osiągnęła nowy dzienny szczyt. Para odzyskała teraz część nocnego spadku do najniższego poziomu od marca 2020 r., a ostatnio widziano ją w pobliżu obszaru 1.1970-1.1965, co oznacza wzrost o mniej niż 0,10% w ciągu dnia.

Dobre odreagowanie globalnych nastrojów związanych z ryzykiem – na co wskazuje ogólnie pozytywny ton wokół rynków akcji – odciągnęło bezpiecznego dolara amerykańskiego od świeżo osiągniętego we wtorek szczytu od dwóch dekad. To z kolei było postrzegane jako kluczowy czynnik, który skłonił do pokrywania krótkich pozycji w ciągu dnia wokół pary GBP/USD, chociaż jakakolwiek znacząca poprawa nadal wydaje się nieuchwytna.

Rosnące obawy o możliwą globalną recesję powinny powstrzymać wszelkie optymistyczne ruchy na rynkach. Poza tym perspektywa bardziej agresywnych podwyżek stóp Fed powinna działać jak wiatr w tył dla dolara. Stąd uwaga rynku pozostanie skupiona na protokole z posiedzenia FOMC w sprawie polityki pieniężnej, który zostanie opublikowany później podczas sesji w USA w środę.

W międzyczasie brytyjscy polityczni trema powinni powstrzymywać handlowców przed stawianiem byczych zakładów wokół funta brytyjskiego. W ostatnich wydarzeniach brytyjska Partia Konserwatywna, Bim Afolami, kanclerz Sunak i brytyjski minister zdrowia Dżawid ogłosili swoją rezygnację. Jednak brytyjski premier Boris Johnson podobno nie planuje ustąpić.

Wynika to z oczekiwań, że Bank Anglii przyjmie stopniowe podejście do podnoszenia stóp procentowych w obliczu pogarszających się perspektyw gospodarczych, co może ograniczyć funta szterlinga. Dlatego rozsądnie będzie poczekać na mocne zakupy, zanim potwierdzimy, że para GBP/USD utworzyła krótkoterminową bazę w pobliżu okrągłej wartości 1,1900.