0 4 min 2 lata

Indeks traci na wartości i powraca do poziomu 108,00.
Sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w czerwcu bardziej niż oczekiwano.
Flash Consumer Sentiment jest kolejnym w sesji NA.
Indeks dolara amerykańskiego (DXY) , który mierzy dolara w porównaniu z pakietem jego głównych konkurentów, spada dalej do 2-dniowych minimów w pobliżu 108,00 na koniec tygodnia.

INDEKS DOLARA AMERYKAŃSKIEGO WYGLĄDA TERAZ NA INDEKS U-MICH
Indeks dobrze i solidnie utrzymuje niedźwiedzią notę ​​w piątek, chociaż nadal jest na dobrej drodze do zamknięcia trzeciego tygodnia z rzędu ze wzrostami w piątek.

Tymczasem dolar pozostał apatyczny po komentarzach Fed Bullarda z St. Louis, który teraz zostawił na stole podwyżkę stóp procentowych o 100 pb (prawie wykluczył ją w czwartek) i dodał, że „stosunkowo miękkie lądowanie” pozostaje jego podstawowym argumentem .

Korekcyjny spadek kursu dolara jest odpowiedzią na poprawę nastrojów wokół kompleksu ryzyka, podczas gdy wykupienie DXY również przyczynia się do trwającej korekty.

Niższa noga pojawia się również po tym, jak główna sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w czerwcu o 1,0%, a także sprzedaż podstawowa. Ponadto produkcja przemysłowa skurczyła się o 0,2% m/mw czerwcu i wzrosła o 4,2% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

W dalszej części sesji, wraz z inwentarzami biznesowymi, pojawią się błyskawiczne dane dotyczące nastrojów konsumenckich.

Na co zwrócić uwagę w okolicach USD
Indeks pchnął w górę i osiągnął nowe maksima cyklu powyżej 109,00 w czwartek. Warto jednak zauważyć, że ostatnie gwałtowne ruchy dolara są w dużej mierze odpowiedzią na przyspieszony spadek euro i utrzymującą się niepewność wokół potencjalnej recesji na starym kontynencie.

Oczekuje się, że dalsze wsparcie dla dolara będzie pochodzić z dywergencji Fed w stosunku do większości swoich kolegów z G10 (zwłaszcza z EBC) w połączeniu z atakami geopolitycznego wrzenia i ponownym pojawieniem się awersji do ryzyka wśród inwestorów. Z drugiej strony, gadanina rynku o potencjalnej recesji w USA może tymczasowo osłabić trajektorię trendu wzrostowego dolara.

Najważniejsze wydarzenia w USA w tym tygodniu : sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, nastroje konsumenckie Flash, zapasy biznesowe (piątek).

Najważniejsze kwestie dotyczące tylnego kotła : Twarde/miękkie/miękkie? lądowanie gospodarki USA. Eskalacja wzburzenia geopolitycznego wobec Rosji i Chin. Bardziej agresywna ścieżka stóp Fed w tym roku i 2023. Konflikt handlowy USA-Chiny. Przyszłość planu Bidena Build Back Lepsza.

Odpowiednie poziomy indeksu dolara amerykańskiego
Teraz indeks spadł o 0,31% do 108,29 i czeka nas kolejna rywalizacja na 107,47 (13 lipca), a następnie 103,67 (najniższe tygodniowo 27 czerwca) i wreszcie 103,41 (najniższe tygodniowo 16 czerwca). Z drugiej strony, wybicie powyżej 109,29 (maks. 2022 z 15 lipca) wystawiłby 109,77 (najwyższy miesięczny poziom z września 2002 r.), a następnie 110,00 (poziom okrągły).