0 5 min 2 lata

Cena złota oscylowała w pewnym przedziale i skonsolidowała niedawny spadek do prawie rocznego minimum.
Wsparcie stanowił trwający spadek realizacji zysków w USD z najniższego od 20 lat poziomu rentowności obligacji amerykańskich.
Agresywna podwyżka stóp Fed, pozytywny ton ryzyka zadziałał jak wiatr przeciwny i ograniczył wzrost.
Cena złota wahała się między letnimi wzrostami a niewielkimi stratami w piątek i umocniła swój niedawny spadek do najniższego poziomu od sierpnia 2021 r. Jednak XAUUSD zdołał obronić poziom 1700 USD podczas wczesnej sesji w Ameryce Północnej, choć jakiekolwiek znaczące ożywienie nadal wydaje się nieuchwytne.

CENA ZŁOTA CZERPAŁA WSPARCIE ZE SŁABSZEGO USD
Dolar amerykański przedłużył spadek z poprzedniego dnia z dwuletniego maksimum i obniżył się w ostatnim dniu tygodnia. Gubernator Fed Christopher Waller i prezes Fed z St. Louis Jim Bullard – dwaj najbardziej jastrzębi członkowie FOMC – powiedzieli, że nie są za większą podwyżką stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu w lipcu. Dodając do tego, prezes Fed z Atlanty, Raphael Bostic, zauważył, że zbyt radykalne ruchy mogą podważyć pozytywne aspekty gospodarki i zwiększyć niepewność. To z kolei nadal obciążało dolara i stanowiło pewne wsparcie dla złota denominowanego w dolarach.

Pozytywne dane makro z USA nie zrobiły wrażenia na bykach USD
US Census Bureau podało, że sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 1% wobec oczekiwanego wzrostu o 0,8% i spadku o 0,1% w poprzednim miesiącu (zrewidowanego w górę z -0,3%). Wyłączając samochody, główna sprzedaż detaliczna również przekroczyła szacunki i wzrosła o 1% w badanym miesiącu, w porównaniu z 0,5% wzrostem w maju. Oddzielnie, wskaźnik Empire State Manufacturing Index nowojorskiego Fed gwałtownie odbił z -1,2 w czerwcu do 11,1 w bieżącym miesiącu, pokonując oczekiwania na -2. Jednak optymistyczne dane nie zrobiły wrażenia na bykach USD ani nie dały impulsu do ceny złota.

Historyczny wykres sprzedaży detalicznej w USA

Zakłady na agresywną podwyżkę stóp Fed ograniczyły XAUUSD
Szanse na podwyżkę stóp Fed o 100 pb podskoczyły po publikacji lepszych niż oczekiwano danych gospodarczych z USA. Warto wspomnieć, że gubernator Fed Christopher Waller powiedział w czwartek, że jego decyzja o poparciu argumentu za agresywną podwyżką stóp zależy od napływających danych i jako jeden z kluczowych wskaźników wymienił sprzedaż detaliczną. To w większym stopniu pomogło zrównoważyć łagodniejszy ton wokół rentowności obligacji skarbowych USA i nadal działało jako przeszkoda dla złota, które nie przynosiło zysków.

Pozytywny ton ryzyka wpłynął również na cenę złota
Dobre ożywienie nastrojów związanych z ryzykiem – na co wskazuje ogólnie pozytywny ton wokół rynków akcji – osłabiło popyt na tradycyjne, bezpieczne aktywa. Uznano to za kolejny czynnik, który przyczynił się do ograniczenia wzrostu ceny złota. To powiedziawszy, rosnące obawy o możliwą recesję powinny powstrzymać wszelkie optymistyczne ruchy na rynkach. To z kolei gwarantuje pewną ostrożność dla agresywnych, niedźwiedzich traderów i przed pozycjonowaniem się na jakikolwiek dalszy ruch deprecjacyjny dla metalu.

Perspektywa techniczna ceny złota
Cena złota, jak dotąd, z trudem znalazła akceptację poniżej zaokrąglonej wartości 1700 USD. To powiedziawszy, niezdolność metalu do uzyskania znaczącej trakcji sugeruje, że krótkoterminowe nastawienie na sprzedaż może nadal być dalekie od zakończenia, a ryzyko pozostaje przekrzywione w dół. Dlatego każda próba odbudowy może napotkać opór w pobliżu regionu 1725-1726 USD. Następnie następuje pozioma bariera 1734 do 1735 USD, powyżej której seria krótkich pozycji może podnieść XAUUSD w kierunku strefy podaży 1749 do 1752 USD.

Z drugiej strony, słabość poniżej nocnego dołka wahań, wokół obszaru 1698-1697 USD, byłaby postrzegana jako nowy bodziec dla niedźwiedzi traderów i narażałby XAUUSD. Cena złota może następnie przyspieszyć spadek w kierunku minimum z września 2021 r., w okolicach 1787-1786 USD. Trajektoria spadkowa może zostać przedłużona w kierunku testowania rocznego minimum z 2021 r., w pobliżu obszaru 1,677-1676 USD.