0 2 min 2 lata

Analitycy Sber CIB uważają, że spowolnienie w rosyjskiej gospodarce może wynieść zaledwie 3,5-5% w 2022 roku.

   Wykres rocznego wzrostu / recesji gospodarki rosyjskiej


„Aktywność biznesowa w Rosji spada znacznie wolniej niż oczekiwano na początku kryzysu” – piszą eksperci banku inwestycyjnego – „Biznes energicznie buduje nową logistykę, przeorientowuje się na nowe rynki i poszukuje nowych dostawców. Geografia rosyjskiego handlu zagranicznego zmienia się znacząco i bardzo szybko: handel z UE spada na korzyść Chin, Turcji, Indii i innych „przyjaznych” krajów, teraz spodziewamy się mniejszego spadku w gospodarce rosyjskiej – o 3,5-5%.


Według ekspertów Sber CIB na korzyść tej opinii przemawia kilka czynników:

  • Zmniejszyło się miesięczne tempo spowolnienia gospodarczego. W maju, wyrównana sezonowo, aktywność gospodarcza spadła tylko o 0,5% w porównaniu z kwietniem. To najlepszy wynik od początku kryzysu, gdyż w lutym, marcu i kwietniu spadek wyniósł odpowiednio 1%, 1,1% i 1,9% miesięcznie.
  • Eksport nie spadł tak bardzo. W drugim kwartale 2022 r. gospodarka skurczyła się o 4,0-4,5%. Zdaniem analityków ułatwiła to mniejsza konsumpcja i mniejsze zapasy. Eksport netto powinien był znacznie wzrosnąć, ponieważ wolumen importu spadał znacznie szybciej niż eksport. Ten obraz jest typowy dla wszystkich kryzysów w Rosji.
  • Jako scenariusz bazowy, ekonomiści Sber CIB spodziewają się 5% spadku PKB w 2022 roku. Możliwy jest również bardziej optymistyczny rozwój wydarzeń, w którym spadek w trzecim kwartale gwałtownie wyhamuje. W tym przypadku pod koniec roku PKB zmniejszy się o 3,5%.