0 2 min 2 lata

Analitycy MUFG Banku nadal są przekonani, że para EUR/USD zdecydowanie wybije się poniżej parytetu. Wskazują oni, że obawy o dostawy energii w Europie pozostaną dużym ciężarem dla euro, ponieważ Rezerwa Federalna trzyma się jastrzębich planów podwyżek stóp procentowych. Dodają włoską politykę do ryzyka spadku.

„Spodziewamy się, że w najbliższym czasie euro pozostanie pod presją spadkową z powodu utrzymujących się obaw o zakłócenia w gospodarce strefy euro spowodowane ograniczeniami dostaw energii i ryzykiem fragmentacji. Obawy te raczej nie złagodzą się w nadchodzących tygodniach i zostaną przetestowane przez ponowne otwarcie gazociągu NordStream 1 21 lipca”.

„EBC czeka również kluczowy test w nadchodzącym tygodniu, kiedy oczekuje się, że ogłosi szczegóły swojego nowego narzędzia do polityki przeciwdziałania fragmentacji. Wzrost ryzyka politycznego we Włoszech w ostatnich dniach sprawił, że EBC wkradł się do akcji i udzielił wiarygodnej odpowiedzi, aby ograniczyć ryzyko fragmentacji. Jeśli pojawi się jakieś rozczarowanie wśród uczestników rynku nowym narzędziem, wzmocni to słabość euro w najbliższym czasie, zwłaszcza jeśli przedterminowe wybory zostaną ogłoszone również we Włoszech.

„Praca Fedu pozostaje mniej skomplikowana na tym etapie, ponieważ może on skupić się na podnoszeniu stóp, aby zmniejszyć ryzyko inflacji. Silniejszy raport CPI w USA zwiększa ryzyko dalszych dużych podwyżek Fed na nadchodzących posiedzeniach politycznych, co zachęca do jeszcze silniejszego dolara”.