0 2 min 2 lata

Wstępny lipcowy raport na temat zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan wykazał nieoczekiwane skromne odbicie głównego indeksu. Analitycy z Wells Fargo wskazują, że głównym wnioskiem jest ochłodzenie oczekiwań inflacyjnych. Wyjaśniają, że jest to mile widziana wiadomość dla decydentów Rezerwy Federalnej „i sprawia, że ​​presja na „wzrost” na następnym posiedzeniu jest mniej intensywna po raporcie o gorącym CPI w tym tygodniu”.


„Wynosząc 2,8%, oczekiwania inflacyjne konsumentów na następne 5-10 lat mieszczą się w zakresie ostatnich dziesięcioleci, czyli tego, co uważa się za dobrze zakotwiczone. Jest to dobra wiadomość po tym, jak oczekiwania wzrosły do ​​górnej granicy ich niedawnego zakresu we wstępnym czerwcowym wydaniu i wzbudziły obawy, że oczekiwania się nie spełniły”.

„Podwyżka stóp procentowych o pełne 100 pb na następnym posiedzeniu w dniu 27 lipca zajmuje również trochę ciepła z pożaru i sugeruje, że Fed może ponownie zdecydować się na wciąż dużą podwyżkę o 75 pb. Prezes Fed w St. Louis James Bullard i gubernator Rezerwy Federalnej Christopher Waller w oddzielnych wystąpieniach publicznych w czwartek poparli podniesienie stóp o 75 punktów bazowych w tym miesiącu i spodziewamy się, że te świeże dane potwierdzają ten pogląd.

„Zakotwiczone oczekiwania są dobrą wiadomością dla Fed, nie ma co do tego wątpliwości. Ale co ważne, muszą pozostać zakotwiczone, a ceny będą spadać powoli, Fed będzie nadal uważnie monitorował oczekiwania”.