0 3 min 2 lata

Cena miedzi utrzymuje się na umiarkowanym poziomie trzeci dzień z rzędu na COMEX.
Przerwa na rynku obligacji, oczekiwania na duże zakupy obligacji w Japonii i Wielkiej Brytanii sprzyjają nabywcom metali.
Chińska polityka „zero covid”, rekordowy swap ryzyka kredytowego nie przygnębia kupujących przy bardziej miękkim DXY.
Cena miedzi pozostaje na radarze kupujących, ponieważ czerwony metal rośnie trzeci dzień z rzędu na giełdzie COMEX, osiągając 0,70% w ciągu dnia blisko 3,45 USD w środę wczesnym rankiem w Europie.

Metal przemysłowy ostatnio cieszył nadzieje na dalsze bodźce ze strony Chin, Wielkiej Brytanii i Japonii, ponieważ kraje te starają się bronić swoich walut narodowych po ostatniej krwawej łaźni w stosunku do dolara amerykańskiego. Oczekiwaniom dodatkowej płynności sprzyjają również obawy o spowolnienie gospodarcze, wspierane ostatnio przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

We wtorek MFW obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego na 2023 r. do 2,7% z 2,9% szacowanych w lipcu, powołując się na presję związaną z wysokimi kosztami energii i żywności oraz podwyżkami stóp procentowych jako głównymi katalizatorami tego ruchu. Warto zauważyć, że instytut z siedzibą w Waszyngtonie pozostawił prognozę wzrostu na 2022 r. bez zmian na poziomie 3,2% w porównaniu z 6,0% globalnym wzrostem w 2021 r.” MFW obniżył również prognozę wzrostu Chin na 2022 r. do 3,2% z 3,3% w lipcu; obniżył prognozę wzrostu na 2023 r. do 4,4% z 4,6%.

Z kolei wzrost chińskiej produkcji katod miedzianych o 6,12% m/m i 12,12% r/r we wrześniu, łączy się z rekordowym poziomem swapów ryzyka kredytowego (CDS) Pekinu, aby rzucić wyzwanie nabywcom miedzi.

Należy zauważyć, że odwrót rentowności amerykańskich obligacji skarbowych oraz pauza w fazie wzrostu indeksu dolara amerykańskiego (DXY) stanowią istotne wsparcie dla metalu przemysłowego. To powiedziawszy, DXY wycofuje się z dwutygodniowego maksimum, jednocześnie wybijając pięciodniowy trend wzrostowy, spadając najpóźniej o 0,12% w ciągu dnia. Rentowności 30-letnich obligacji skarbowych w USA pozostają na marginesie w pobliżu 3,91% po wzroście do najwyższego poziomu od 2014 r. poprzedniego dnia, podczas gdy kupony 2-letnich obligacji amerykańskich spadły do ​​4,28%, w dół drugi dzień z rzędu.

Idąc dalej, plotki wokół kupowania obligacji przez rządy Wielkiej Brytanii, Chin i Japonii, a także chińska polityka zero-covid, mogą kierować krótkoterminowymi ruchami miedzi. WaŜne będą równieŜ dzisiejsze minutes z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) przy jastrzębich zakładach Fed.