0 2 min 2 lata

Kurs USD/CLP podskoczył z 850 do rekordowego poziomu powyżej 1050. Według analityków z Wells Fargo, ruch ten można zidentyfikować jako przestrzelenie, a waluta może zostać wyprzedana. Widzą potencjalną aprecjację chilijskiego peso o około 6% w krótkim okresie.


„Nasza analiza pokazuje, że chilijskie peso może być wyprzedane na obecnym poziomie. Szczerze mówiąc, chilijskie peso słusznie znalazło się pod presją. Ceny miedzi znacznie spadły, a biorąc pod uwagę zależność Chile od miedzi, spadek cen przeniósł się na walutę. Ponadto decydenci Banku Centralnego Chile wielokrotnie osłabiali rynki, jeśli chodzi o politykę pieniężną”.

„W miarę narastania presji deprecjacyjnej decydenci opierali się wszelkim formom interwencji walutowej i na razie wydają się niechętni do wykorzystywania rezerw walutowych do wspierania waluty. Ta kombinacja powoduje, że chilijskie peso spada i codziennie uderza w nowe minima w stosunku do dolara. Uważamy jednak, że waluta jest wyprzedana i teraz jest niedopasowana do podstaw kraju”.

„Z technicznego punktu widzenia uważamy, że uczestnicy rynku zauważą tę nierównowagę i peso może odbić. Ponadto uważamy, że niedawna wyprzedaż zmusi decydentów Banku Centralnego Chile do bardziej agresywnego podnoszenia stóp procentowych i przedłużenia cyklu zacieśniania, a także do interwencji na rynkach walutowych i obrony waluty.

„W miarę jak decydenci intensyfikują zacieśnianie polityki i wysiłki interwencyjne, waluta może odbić się z powrotem w kierunku górnej granicy potencjalnego zakresu deprecjacji. W tym sensie uważamy, że chilijskie peso może wzrosnąć o 6% w krótkim okresie”.