0 2 min 2 lata

Moskwa. 28 czerwca. INTERFAX.RU – Liderzy krajów G7 zlecą odpowiednim ministerstwom zbadanie możliwości nałożenia limitu cenowego na zakup rosyjskiego gazu – informuje Bloomberg, powołując się na źródła.

„Według źródeł zaznajomionych z dyskusją, liderzy G7 zamierzają zlecić ministrom zbadanie możliwości nałożenia limitu cenowego na rosyjski gaz” – czytamy w raporcie.

Według rozmówców agencji rozkaz ten zostanie ogłoszony po zakończeniu szczytu we wtorek.

„Oczekuje się, że w komunikacie końcowym przywódców będzie również mowa o mechanizmie ograniczania cen rosyjskiej ropy” – czytamy w raporcie.

Wcześniej prezydent USA Joe Biden i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedzieli, że USA i UE w najbliższych miesiącach będą szukać nowych sposobów ograniczenia dochodów Rosji z dostaw energii.

Biden i von der Leyen przypomnieli również, że USA i UE kontynuują partnerstwo na rzecz dywersyfikacji dostaw energii do Europy. Według komunikatu, podczas gdy Federacja Rosyjska odcięła dostawy gazu ziemnego do niektórych krajów UE, USA i inni producenci zwiększyli eksport gazu. Tym samym od marca 2022 r. dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy wzrosły o 75% w porównaniu z porównywalnym wskaźnikiem w 2021 r., a dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych potroiły się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.