0 2 min 2 lata

Moskwa. 27 czerwca. INTERFAX.RU – Ministerstwo Finansów rozporządzeniem zatwierdziło listę stanów i terytoriów wykorzystywanych do pośredniego (zamorskiego) posiadania aktywów w Rosji, obejmuje 57 jurysdykcji, w tym Cypr, Hongkong, Szwajcaria, Irlandia, Czarnogóra.

Zarządzenie zostało opublikowane na stronie ministerstwa i wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. Dokument jest przygotowywany od 2021 r. zgodnie z art. 241 ust. 15 Kodeksu budżetowego w celu przyjęcia zestawu dodatkowych środków mających na celu deoffshorization mienia, a także w celu zminimalizowania negatywnego wpływu sankcji z powodu podatności wykonywania praw właścicieli pośredniej własności offshore do aktywów produkcyjnych w Federacji Rosyjskiej w przypadku umieszczenia właścicieli spółki offshore na specjalnej „czarnej liście” Departamentu Skarbu USA (Lista SDN), zostało powiedziane w nocie wyjaśniającej do projektu rozporządzenia.

Wcześniej oczekiwano, że zatwierdzenie listy stanie się dodatkową zachętą dla rosyjskiego właściciela (ostatecznego beneficjenta) do zwiększenia przejrzystości struktury korporacyjnej rosyjskiego biznesu i akumulacji dochodów w Rosji.

W listopadzie 2021 r. w Rosji uchwalono ustawę zaostrzającą warunki uzyskiwania wsparcia państwa w postaci dotacji i inwestycji budżetowych dla firm, których właściciele mają siedzibę na morzu. Teraz organizacje, które są bezpośrednio lub pośrednio własnością spółek offshore w 50% lub więcej, nie mogą ubiegać się o wsparcie państwa – od 1 stycznia 2023 r. próg zostanie obniżony do 25%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.