0 2 min 2 lata

Niektórzy oczekują scenariusza twardego lądowania gospodarki, ponieważ podwyżki stóp nie przyniosą oczekiwanych rezultatów w kontrolowaniu inflacji, ale spowolnią wzrost i popchną gospodarkę w recesję, podczas gdy inni oczekują, że działania banku centralnego spowolnią inflację, chociaż wzrost ponownie powolne, doprowadziłoby to do tak zwanego miękkiego lądowania.

Powell wyraził optymizm co do decyzji banku centralnego o bardziej agresywnej podwyżce stóp, spodziewając się, że zmniejszy to ryzyko recesji i że gospodarka wyjdzie bez szwanku z działań Fedu, co stanowi najostrzejsze zaostrzenie polityki od 1994 r., choć oczekiwania, że ​​gospodarka popadnie w recesję, obecnie kształtuje się na poziomie powyżej 50%.

Sugeruje to, że amerykański bank centralny , pomimo obecnego zaufania, będzie musiał mocno liczyć na scenariusz recesji, co oznacza, że ​​decydenci spotkają się z silnymi sygnałami odwrócenia swoich działań i prawdopodobnie wprowadzą obniżki stóp w swoim programie w połowie 2023 r. rosnące ryzyko recesji.

Fed znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ był ostro krytykowany za niewłaściwe posługiwanie się narzędziami polityki pieniężnej i spóźnianie się z próbami ograniczenia inflacji, a wielu analityków zarzuca bankowi centralnemu zbyt wolne reagowanie i opóźnianie, według nich, bardziej odpowiednich kroków , oswajając inflację, gdy już będą miały silne sygnały, może się ona uwolnić i spowodować znacznie większe szkody dla gospodarki, które widzimy teraz.