0 4 min 2 lata

Rynki pozostają niestabilne przed kluczowym posiedzeniem Fed w sprawie polityki pieniężnej dla wszystkich rynków finansowych, po którym spodziewamy się trzeciej silnej podwyżki stóp o 0,75% z rzędu.
Co ciekawe, lipcowy pogląd na podniesienie stóp procentowych przez bank centralny wyraźnie różni się od obecnego poglądu. Jeśli wcześniej sądzono, że po lipcowym posiedzeniu stopy procentowe mogą zostać podniesione maksymalnie do 0,75%, to teraz, zgodnie z dynamiką kontraktów terminowych na stopę kredytową, możliwość podwyżki stóp procentowych o 1,00% wynosi 17%. Wydaje się, że inwestorzy w końcu zrozumieli, że regulator będzie kontynuował działania antyinflacyjne tak długo, jak pozwoli na to gospodarka.
Fed zajmie twarde stanowisko. Co to oznacza dla rynków finansowych?
Może to wskazywać na chęć banku centralnego do szybkiego podniesienia stóp procentowych w celu jak najszybszego ograniczenia działalności produkcyjnej i popytu ze strony ludności. Innymi słowy, gwałtowny wzrost stóp procentowych spowoduje również szybką presję na wzrost cen, co zdaniem banku powinno „zresetować” gospodarkę po zauważalnym, ale szybkim spadku. Wydaje się, że zdaniem Fed takie podejście musiałoby ochłodzić amerykańską gospodarkę, obniżyć ceny, podczas gdy sytuacja na rynku pracy jest dobra, a firmy mają swoistą „rezerwę”, która pozwoli im spadać. . Jednak czy może to zrobić, to inna kwestia.
Jeśli chodzi o reakcję rynku na to stanowisko regulatora, to najprawdopodobniej jest ona taka, jakiej się spodziewał. Inwestorzy uważają, że po kolejnej silnej podwyżce stóp Fed może wyraźnie wskazać, kiedy i na jakim poziomie spodziewać się zakończenia cyklu podwyżek. Jeśli J. Powell powie na konferencji prasowej, że będzie to ostatnia duża podwyżka, a potem stopy będą rosły wolniej, rynek może to uznać za pozytyw. W tym przypadku możemy spodziewać się zwyżek na giełdzie i osłabienia dolara.
Oczywiście możliwy jest również inny scenariusz, jeśli J. Powell implikuje, że jest za wcześnie, by liczyć na poluzowanie polityki pieniężnej. W tym przypadku indeksy giełdowe będą dalej spadać, a dolar ponownie podniesie stopy procentowe.
Jeśli więc po posiedzeniu Fed ogłosi zmniejszenie tempa przyszłych podwyżek stóp, należy spodziewać się poprawy nastroju na rynku i osłabienia dolara. Jeśli jednak Fed nie zmieni swojego stanowiska, spadki mogą być kontynuowane, a dolar będzie się umacniał.
Jeśli chodzi o dzisiejszą dynamikę rynku forex, uważamy, że aktywność będzie nadal spadać, a pary dolarowe będą poruszać się w bok.
Prognoza na dziś:
Para XAUUSD
Analiza kursów wymiany na 20.09.2022
Para konsoliduje się poniżej 1672,25. Jeśli zrealizuje się opisany powyżej scenariusz, para może wzrosnąć do 1,691,50.