0 2 min 2 lata

Od prawie roku ceny nieruchomości w stolicy Francji odsunęły się od cen w innych dużych miastach Francji. Podczas gdy na przykład w Marsylii wzrosły o ponad 6%, w tym samym okresie ceny spadły o 2% w Paryżu. Średnia cena za metr kwadratowy w Paryżu zbliżyła się nawet do symbolicznego baru 10 000 euro w maju 2022 roku.

Z wyjątkiem Hauts-de-Seine (92), gdzie rozwój rynku nieruchomości odnotował spadek o 1,4% w ciągu roku, inne regiony Île-de-France doświadczają pewnej dynamiki. Val-d’Oise (95) odnotował najwyższy wzrost cen o 6,3%, następnie Seine-et-Marne (77) +4,9%, Essonne (91) + 3,8% i Seine-Saint-Denis (93) +2,7%.

Mimo że popyt na ogół przewyższa podaż, a ceny spadają w niektórych popularnych miastach, aktywność kredytowa spadła od początku 2022 r.

Konflikt na Ukrainie doprowadził do wielu niepewności w gospodarce i wywarł silny wpływ na ceny energii i surowców rolnych, popychając inflację do nowych rekordów. Napięcia na rynku obligacji oraz perspektywa podwyżki podstawowych stóp procentowych przez banki centralne również sprzyjały wzrostowi oprocentowania kredytów, co spowalniało dokonywanie przez część gospodarstw domowych zakupów nieruchomości.

Według L’Observatoire Crédit Logement / CSA, produkcja kredytów spadła we Francji o 5,6% w pierwszej połowie 2022 r., podobnie jak liczba udzielonych kredytów, która w tym samym okresie spadła o 7,3%.