0 3 min 2 lata

Kraje zachodnie zdecydowały się zastosować w Rosji „model irański” i odłączyć jej „główne banki objęte sankcjami” od międzynarodowego międzybankowego systemu SWIFT. Poinformował o tym dziennikarzy w sobotę wysoki rangą przedstawiciel administracji waszyngtońskiej na specjalnym briefingu na temat sankcji antyrosyjskich.

„Nasi przywódcy (Stany Zjednoczone, ich sojusznicy i partnerzy – przyp. TASS) postanowili pójść za modelem irańskim i pozbawić dostęp do SWIFT kluczowych banków rosyjskich, które otrzymały sankcje. UE wdraża rozporządzenie, które wyłączy objęte sankcjami rosyjskie banki z międzynarodowej sieci płatniczej SWIFT, skutecznie blokując im dostęp do najważniejszego systemu finansowego świata – powiedział.
Urzędnik wyjaśnił, że mówi o przywództwie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, a także Komisji Europejskiej, która „postanowiła podjąć dalsze działania w celu odizolowania Rosji od globalnego systemu finansowego i światowej gospodarki ”. Powiedział, że SWIFT „jest używany przez prawie wszystkie banki na świecie do przekazywania sobie nawzajem informacji finansowych podczas dokonywania płatności lub otrzymywania płatności”, około 11 tysięcy banków na całym świecie jest objętych tym systemem. Według urzędnika, jeśli jeden z objętych sankcjami rosyjskich banków „chce dokonać lub otrzymać płatność w banku poza Rosją, na przykład w banku w Azji, będzie musiał teraz skorzystać z telefonu lub faksu”. „I najprawdopodobniej większość banków na całym świecie po prostu przestanie robić interesy z rosyjskimi bankami wykluczonymi z SWIFT” – powiedział.Zachód stara się zatrzymać w SWIFT te rosyjskie banki, za pośrednictwem których przeprowadza się większość transakcji związanych z dostawami surowców energetycznych, podczas gdy „są dwa sposoby” rozwiązania tego problemu, powiedział urzędnik.