0 4 min 2 lata

Byki USD/CHF odpoczywają po kilkudniowym odświeżeniu topu.
Mocniejsze rentowności i awersja do ryzyka łączą się z jastrzębimi zakładami Fed, aby napędzać DXY.
Niepowodzenie prezesa SNB Jordana w przekonaniu rynków do dalszych podwyżek stóp może spowodować, że notowania przekroczą kluczową przeszkodę 1,0050-65.


Byki USD/CHF flirtują z parytetem podczas pięciodniowego trendu wzrostowego na początku wtorku w Europie, po wzroście do najwyższych poziomów od czerwca. Ostatnie zyski pary szwajcarskiej waluty (CHF) mogą być związane z pędem rynku w kierunku bezpieczeństwa ryzyka, a także z niepokojem przed dzisiejszym przemówieniem prezesa szwajcarskiego banku centralnego (SNB) Thomasa Jordana.

Kwaśne nastroje na rynku czerpią wskazówki z zaostrzających się potyczek między Rosją a Ukrainą, gdy Moskwa strzela do Kijowa po tym, jak była świadkiem eksplozji na moście krymskim. Na tej samej linii znajdują się obawy związane z podejściem Chin do Tajwanu i przyjaźnią USA z narodem azjatyckim. Przedstawiając nastrój, kontrakty terminowe S&P 500, które spadają o 0,50%, ponieważ niedźwiedzie skłaniają się w kierunku miesięcznego minimum.

Dodatkowo, jastrzębie Fedbety i twardsza rentowność obligacji skarbowych również odzwierciedlają nastrój na rynku i wzmacniają siłę dolara amerykańskiego. To powiedziawszy, indeks dolara amerykańskiego (DXY) wzrasta o 0,18% w ciągu dnia, ponieważ odnotowuje pięciodniowy trend wzrostowy w pobliżu 113,40. W ten sposób wskaźnik dolara w stosunku do sześciu głównych walut śledzi rentowność amerykańskich obligacji skarbowych, gdy rentowność amerykańskich 30-letnich obligacji skarbowych rośnie do nowego maksimum od stycznia 2014 r., podczas gdy 10-letni odpowiednik przekracza próg 4,0%. Na korzyść DXY przemawia również narzędzie FedWatch CME, które sygnalizuje 78% szans na podwyżkę stóp Fed o 75 punktów bazowych w listopadzie.

Mieszany Fedspeak i święto w USA w poniedziałek nie mogły rozczarować byków DXY. Prezes Chicago Fed Charles Evans powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone mogą stosunkowo szybko obniżyć inflację bez recesji czy dużego wzrostu bezrobocia. Polityk dodał również, że Fed musi „ostrożnie i rozsądnie” zmierzać do „rozsądnie restrykcyjnego” kursu polityki. Należy zauważyć, że wiceprezes Rezerwy Federalnej, Lael Brainard, opowiedział się za ostrożnymi podwyżkami stóp procentowych w przyszłości, zgodnie z Wall Street Journal (WSJ).

Patrząc w przyszłość, handlowcy USD/CHF zwrócą uwagę na przemówienie Jordana z SNB, aby potwierdzić dalsze podwyżki stóp ze strony szwajcarskiego banku centralnego. Jeśli Jordan zdoła przekonać jastrzębie, cytat może spowodować wycofanie się. Jednak główna uwaga zostanie zwrócona na protokół ze środowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) oraz czwartkowe dane o indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA za wrzesień.

ANALIZA TECHNICZNA

Chociaż kupujący USD/CHF cieszą się, że para utrzymuje handel powyżej miesięcznej linii wsparcia, około 0,9875 do czasu prasy, pięciomiesięczny poziomy poziom oporu w pobliżu 1,0050-65 wydaje się trudnym orzechem do zgryzienia dla byków przy prawie wykupieniu RSI.