0 2 min 2 lata

Wcześniej +1,8%; skorygowany do +1,4%
Ceny mieszkań +11,8% r/r
Wcześniej +12,9%; poprawiono do +12,5%
Jest to dość znaczący rozwój, ponieważ ceny domów w Wielkiej Brytanii spadają w ujęciu miesięcznym po raz pierwszy od ponad roku. Ostatni raz ceny domów spadły w ciągu miesiąca w czerwcu 2021 r. To powiedziawszy, spadek w zeszłym miesiącu był marginalny, a średnie ceny domów spadły do ​​293 221 funtów, czyli o 365 funtów w porównaniu z rekordowym poziomem z poprzedniego miesiąca. Halifax zauważa, że:

„Chociaż nie powinniśmy czytać zbyt wiele w żadnym pojedynczym miesiącu, zwłaszcza że spadek jest tylko ułamkowy, spowolnienie rocznego wzrostu cen nieruchomości jest oczekiwane od dłuższego czasu. Wskaźniki wyprzedzające na rynku mieszkaniowym wykazały w ostatnim czasie osłabienie aktywności, a rosnące koszty kredytu przyczyniają się do ograniczenia budżetów gospodarstw domowych w kontekście wyjątkowo wysokiego wskaźnika ceny nieruchomości do dochodu.

„To powiedziawszy, niektóre czynniki napędzające prężny rynek, które widzieliśmy w ostatnich latach – takie jak dodatkowe środki zaoszczędzone podczas pandemii, fundamentalne zmiany w sposobie korzystania przez ludzi z domów i popyt inwestycyjny, wciąż pozostają widoczne. Niezwykle mała podaż domów na sprzedaż jest również znaczącym wyzwaniem długoterminowym, ale stanowi podstawę wysokich cen nieruchomości.