0 2 min 2 lata

Władze Kanady podjęły decyzję o nałożeniu sankcji na prezydenta Rosji Władimira Putina, ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i szefa rosyjskiego sztabu generalnego Walerija Gierasimowa z powodu sytuacji na Ukrainie. Zostało to ogłoszone w piątek na konferencji prasowej przez premiera Kanady Justina Trudeau.

„Nałożymy sankcje na prezydenta Putina i jego kolegów architektów tej barbarzyńskiej wojny, jego szefa sztabu generalnego i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa” – powiedział. Jednocześnie szef kanadyjskiego rządu zauważył, że najprawdopodobniej rosyjski prezydent „nie ma zbyt wiele, jeśli w ogóle, jeśli chodzi o majątek osobisty w Kanadzie”, ale „jest to ważny krok” w celu zademonstrowania jedności krajów zachodnich.
Ponadto, kontynuował Trudeau, ograniczenia dotkną również Białoruś. „Kanada zapowiada również, że nałożymy dodatkowe sankcje na Białoruś i jej przywódców za pomoc w inwazji prezydenta Putina na wolny i suwerenny kraj. Dotkną 57 osób i będą dodatkiem do dziesiątek surowych sankcji już nałożonych na [prezydenta] Aleksandra Łukaszenkę – powiedział premier.