0 5 min 2 lata

Stany Zjednoczone proponują, aby Rosja mogła dostarczać tyle ropy do innych krajów, ile chce, z zastrzeżeniem pułapu cenowego, powiedziała na Bali sekretarz skarbu USA Janet Yellen.
„Proponujemy wyjątek, który pozwoli Rosji eksportować ropę, o ile cena nie przekroczy poziomu, który nie został jeszcze ustalony. W przeciwnym razie Rosja znajdzie się w sytuacji, w której zostanie całkowicie odcięta od podstawowych usług”. eksportu ropy – IF ), co prawdopodobnie zablokuje eksport znacznej ilości rosyjskiej ropy – powiedziała.

„Myślę, że z rosyjskiego punktu widzenia Rosja powinna być gotowa zaakceptować limit cenowy dla swojej ropy, w przeciwnym razie zostanie przyjęta ostrzejsza strategia wobec Rosji” – dodała Yellen.

Zdaniem ministra, Unia Europejska, Stany Zjednoczone, a przypuszczalnie także Wielka Brytania rozważają wprowadzenie zakazu usług ubezpieczeniowych i finansowych niezbędnych do dostaw ropy. Zauważyła, że ​​wprowadzenie limitów cenowych dla Rosji nadal przyniesie jej zysk, podczas gdy zakaz, wręcz przeciwnie, pozbawi ją dużej części jej dochodów.

Bez pułapu cen ropy lub zwolnienia cen z planowanego zakazu nastąpi znacznie większy wzrost cen światowych – uważa szef resortu finansów.

„Mam nadzieję, że Chiny i Indie zrozumieją, że przestrzeganie pułapu cenowego będzie służyć ich interesom w zakresie obniżenia kosztów, jakie płacą za rosyjską ropę”, powiedziała również Yellen.

W przeddzień The Wall Street Journal poinformował, że Yellen omawiała z wicepremierem Chińskiej Rady Państwa Liu He możliwość wprowadzenia „pułapu” na rosyjskie ceny ropy, zgodzili się kontynuować prace nad tą kwestią.

Sekretarz skarbu USA podróżuje w tym tygodniu po Azji, aby omówić sankcje wobec Rosji i ograniczenie cen rosyjskiej ropy. Zachodnie media, powołując się na dokument ministerstwa, podały, że w szczególności Yellen odbędzie dwustronne spotkania w Tokio w dniach 12-13 lipca, następnie 15-16 lipca spotka się na Bali z urzędnikami finansowymi G20, a 19 lipca szef USA Ministerstwo Finansów będzie prowadzić rozmowy w Seulu.

Według Bloomberga, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy dyskutują o możliwości wprowadzenia pułapu ceny rosyjskiej ropy w granicach 40-60 USD za baryłkę . Jedno ze źródeł agencji dodało, że urzędnicy amerykańskiej administracji odbywają kilka spotkań w tygodniu w sprawie ograniczenia cen ropy, aw nadchodzących tygodniach „intensyfikują wysiłki”.

W czerwcu przywódcy krajów G7 w Bawarii zgodzili się na wprowadzenie w przyszłości limitu cenowego na ropę importowaną z Rosji, obawiając się, że embargo na nią ze strony USA i UE doprowadzi do globalnego wzrostu cen ropy.

W wydaniu Politico zauważono, że Stany Zjednoczone zaproponowały osiągnięcie limitu ceny na rosyjską ropę, usuwając z sankcji w zakresie ubezpieczenia transportu ładunków tylko te kraje, które zgodzą się kupić ją za cenę nie wyższą niż ustalona maksymalna cena. Ponadto kraje G7 mogą działać wspólnie z pozycją nabywców, aby pomóc w obniżeniu cen.

Przywódcy państw G7 zgodzili się też zbadać możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu usług transportu ropy i produktów naftowych z Rosji do czasu ich sprzedaży po pułapowej cenie uzgodnionej przez społeczność międzynarodową.

W marcu USA zakazały importu rosyjskiej ropy. Na początku czerwca UE zatwierdziła szósty pakiet antyrosyjskich sankcji, który przewiduje zakaz importu ropy i niektórych produktów naftowych z Rosji. Należy zauważyć, że wycofanie ropy naftowej zajmie UE około sześciu miesięcy, a produktów naftowych – do ośmiu miesięcy. Jednocześnie Węgry uzyskały wyjątek od embarga na dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Drużba. Pewne ustępstwa poczyniono także dla Słowacji, która będzie mogła dalej importować ropę z Rosji tym rurociągiem. Jednak po ośmiu miesiącach dostarczana przez nią ropa może być wykorzystywana do produkcji produktów wyłącznie na rynek krajowy i przez kolejne dziesięć miesięcy do eksportu produktów naftowych do sąsiednich Czech.

Chorwacja zachowa również możliwość importu niektórych produktów naftowych z Rosji.