0 2 min 2 lata

MBN Agro, struktura związana z Rustem Mirgalimovem, byłym prezesem zarządu upadłego gospodarstwa rolnego Razgulay, próbuje odzyskać na drodze sądowej 1,14 mld rubli od Zara CIS JSC.

Według materiałów sądu kwota obejmuje 32,46 mln rubli długu głównego, 1,27 mln rubli kary za okres od 2 kwietnia do 22 czerwca i 1,1 mld rubli utraconych zysków.

MBN Agro LLC domaga się również rozwiązania umów najmu i zobowiązania Zara CIS JSC do zwrotu lokalu niemieszkalnego, zgodnie z materiałami. Mowa o lokalu przy ulicy Neglinnaya 10. Według 2GIS w tym budynku mieści się sklep Zara.

Ponadto powód złożył wniosek o zastosowanie środków tymczasowych w postaci zajęcia środków zgromadzonych na rachunkach bankowych Zara CIS JSC.

Moskiewski Sąd Arbitrażowy, w którym sprawa jest rozpatrywana, odmówił zastosowania środków tymczasowych. Kolejne spotkanie zaplanowano na 15 sierpnia.

Według systemu analitycznego SPARK-Interfax , MBN Agro LLC z siedzibą w Moskwie zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. 29,2% udziałów w LLC należy do Mirgalimova (reszta znajduje się w bilansie samej firmy), który wcześniej był współwłaścicielem i przewodniczącym rady dyrektorów Razgulay (po upadłości główne aktywa firmy zostały przeniesione do grupy Rusagro).

JSC „Zara CIS” (własność hiszpańskiej grupy Inditex) prowadzi sklepy odzieżowe Zara w Federacji Rosyjskiej. Jak informowaliśmy, na początku marca Inditex zawiesił pracę wszystkich sklepów w Rosji – firma ma ich ponad 500, w tym 86 pod marką Zara. Według SPARK przychody Zara CIS JSC w 2021 r. Wyniosły 57,24 mld rubli, zysk netto – 6,44 mld rubli.