0 3 min 2 lata

W czwartek na wniosek Otkritie Investments Cyprus Limited Moskiewski Sąd Arbitrażowy zaakceptował podwyższenie kwoty roszczeń wobec cypryjskiej spółki Otkritie Investments Cyprus Limited z 437,3 mld rubli do 484 mld rubli w związku ze wzrostem wysokość odsetek, poinformował korespondent Interfax z sądu.

Przedstawiciel holdingu zauważył na spotkaniu, że odzyskana kwota obejmuje 363,5 mld rubli kapitału i około 120,6 mld rubli odsetek. Przy wnoszeniu pozwu odsetki wyniosły około 74 miliardy rubli, wynika z szafy na akta.

W czwartek sąd na wniosek banku Otkritie FC, który jest stroną trzecią w sprawie, pozyskał do udziału w procesie spółkę Otkritie Capital LLC, która jest w trakcie likwidacji.

Według banku decyzja w sprawie wpłynie na prawa i interesy tej spółki.

Przedstawiciele Otkritie Holding sprzeciwili się atrakcyjności, organ podatkowy pozostawił to w gestii sądu.

W związku z zaangażowaniem Otkritie Capital LLC sąd odroczył rozprawę do 30 sierpnia.

Sąd na posiedzeniu w dniu 19 października 2021 r. skłonił Bank Powierniczy do udziału w sprawie w charakterze osoby trzeciej.

Otkritie Investments Cyprus Limited została zarejestrowana w lutym 2012 roku, zaczęła prowadzić aktywną działalność w 2014 roku – odnotowała w 2016 roku Narodowa Agencja Ratingowa w jednym z przeglądów. Otkritie Investments Cyprus Limited była własnością Otkritie Holding za pośrednictwem Elinova Holdings Ltd i była częścią jej działu bankowości inwestycyjnej.

Do 2017 roku Otkritie Holding był jednym z największych holdingów finansowych w Federacji Rosyjskiej. W 2017 roku główny majątek spółki, bank Otkritie, a także rehabilitowany przez nią bank Trust, znalazły się pod kontrolą Banku Centralnego, co poważnie pogorszyło sytuację finansową holdingu.

Głównymi wierzycielami Otkritie Holding są Trust Bank, VTB, kontrolowany przez Power Resources Holding (który jest w stanie likwidacji), Open Investments, RKT, Otkritie Ltd i Kama Cardboard (dwa ostatnie są kontrolowane przez Otkritie Bank). „).

Holding przekazał wierzycielom prawie cały swój majątek, ale to nie wystarczyło do pełnego wywiązania się ze swoich zobowiązań, w związku z czym w lutym 2020 roku złożył wniosek o ogłoszenie własnej upadłości. Bank Trust, będący największym wierzycielem spółki, również złożył wniosek o upadłość holdingu.

Obecnie głównym atutem Otkritie Holding jest AGD (dawniej Arkhangelskgeoldobycha, użytkownik podziemnej rury diamentowej o nazwie Grib). Aktywa diamentowe opracowane przez LUKOIL zostały sprzedane Otkritie Industrial Investments w 2017 roku za 1,45 miliarda dolarów.Teraz Federalna Służba Antymonopolowa próbuje zakwestionować tę umowę w sądzie.