0 5 min 2 lata

Stany Zjednoczone w środę zwróciły się o konsultacje w sprawie rozstrzygania sporów z Meksykiem w ramach regionalnej umowy handlowej dotyczącej meksykańskiej polityki energetycznej, którą uważają za dyskryminującą i twierdzą, że „podważają” amerykańskie firmy i energię produkowaną w USA.

Wniosek, ogłoszony przez biuro przedstawiciela USA ds. handlu, oznacza najpoważniejszy spór między Waszyngtonem a miastem Meksyk od czasu wejścia w życie umowy handlowej między USA a Meksykiem i Kanadą dwa lata temu. Jeśli nie zostanie rozwiązany, może to ostatecznie doprowadzić do nałożenia karnych ceł w USA.

USTR powiedział, że wnioskowane konsultacje dotyczą środków meksykańskich, które według niego stawiają firmy amerykańskie w niekorzystnej sytuacji na rzecz meksykańskiego państwowego zakładu energetycznego Comision Federal de Electricidad (CFE) i producenta ropy naftowej Petroleos Mexicanos (Pemex).

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador, lewicowy nacjonalista energetyczny, obiecał wskrzesić Pemex i CFE, które, jak powiedział jego poprzednicy, celowo „zniszczyli”, aby przekazać rynek energii w Meksyku obcokrajowcom.

Stany Zjednoczone przekonują teraz, że jego wysiłki na rzecz wzmocnienia państwowych firm wydają się naruszać zobowiązania Meksyku USMCA.

„Wielokrotnie wyrażaliśmy poważne obawy dotyczące serii zmian w polityce energetycznej Meksyku i ich spójności z zobowiązaniami Meksyku w ramach USMCA” – powiedziała w komunikacie przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai.

Posunięcie USA jest ciosem dla Meksyku i następuje zaledwie tydzień po tym, jak Lopez Obrador spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem i ogłosił, że amerykańskie firmy planują zainwestować miliardy dolarów w meksykański sektor energetyczny.

Tai argumentował, że zmiany polityki podjęte przez Meksyk wpływają na interesy gospodarcze USA w wielu sektorach i „zniechęcają do inwestycji” dostawców czystej energii i firm, które chcą kupować czystą, niezawodną energię.

Sąd Najwyższy Meksyku w kwietniu podtrzymał kontrowersyjne przepisy dotyczące energii elektrycznej przyjęte w 2021 r., zgodnie z którymi CFE powinna mieć pierwszeństwo przed prywatnymi dostawcami energii podczas wysyłki lub gdy elektrownie są włączane.

Lopez Obrador twierdzi, że jego środki przyniosą korzyści konsumentom i sprawią, że Meksyk będzie bardziej samowystarczalny. Opozycja twierdzi, że podniosą koszty energii elektrycznej, podważą zaufanie inwestorów i naruszą zobowiązania Meksyku dotyczące czystej energii.

USTR powiedział, że kwestionuje poprawki do meksykańskiego ustawodawstwa, które traktują priorytetowo dystrybucję energii generowanej przez CFE w stosunku do czystszych źródeł energii dostarczanych przez dostawców z sektora prywatnego, takich jak wiatr i energia słoneczna.

USTR powiedział, że Meksyk również „opóźnia, odmawia lub nie podejmuje działań” w sprawie wniosków o pozwolenie na instalacje energii odnawialnej oraz na przechowywanie, przeładunek lub sprzedaż paliw, co utrudnia udział prywatnym firmom – powtarzają się skargi meksykańskich lobby biznesowych.

„Próbowaliśmy konstruktywnie współpracować z rządem meksykańskim, aby rozwiązać te problemy, ale niestety firmy amerykańskie nadal borykają się z niesprawiedliwym traktowaniem w Meksyku” – powiedział Tai.

TARYFY NIE CELE
Urzędnik USTR powiedział dziennikarzom podczas telekonferencji, że karne cła są „możliwością, jeśli nie uda nam się rozwiązać tego w inny sposób”, ale agencja miała nadzieję na ponowne otwarcie rynku dla firm amerykańskich poprzez konsultacje.

„Sukcesem nie jest uzyskanie ceł” – powiedział urzędnik.

Ken Salazar, ambasador USA w Meksyku, powiedział w czerwcu, że polityka energetyczna Meksyku naraziła na ryzyko około 30 miliardów dolarów w istniejących i planowanych amerykańskich projektach inwestycyjnych w Meksyku.

Zgodnie z zasadami USMCA, jeśli skarga nie zostanie rozwiązana w ciągu 75 dni, USTR może zwrócić się do panelu ds. rozstrzygania sporów o rozpatrzenie roszczeń.