0 2 min 2 lata

Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie zamierzają wspólnie nałożyć sankcje na Bank Centralny Federacji Rosyjskiej, aby nie mógł wykorzystać swoich rezerw do wspierania rubla. O tym powiedział w sobotę na specjalnej konferencji telefonicznej wysoki rangą przedstawiciel administracji amerykańskiej.

„Kolejnym [zadaniem] jest podważenie zdolności Centralnego Banku Rosji do ochrony rubla. <…> Jesteśmy zaangażowani w ideę wprowadzenia środków przeciwko Bankowi Centralnemu, który jest najważniejszą instytucją finansową w Rosji – powiedział urzędnik. „Planujemy wspólnie wprowadzić środki zapobiegające wykorzystywaniu przez Rosję rezerw banku centralnego do wspierania swojej waluty w celu osłabienia skutków naszych sankcji”.
Według niego pokaże to niepowodzenie w stawianiu oporu ograniczeniom. „Ponad 600 miliardów dolarów rosyjskich rezerw walutowych jest ważnych tylko wtedy, gdy [rosyjskie kierownictwo] może z nich korzystać” – powiedział urzędnik administracji. „Bez możliwości kupowania rubli od zachodnich instytucji finansowych, Bank Centralny straci możliwość rekompensowania [odszkodowań] z sankcji”.