0 2 min 2 lata

Giełdy w regionie Azji i Pacyfiku stabilnie rosną w czwartek na tle spadku napięcia geopolitycznego w regionie.

W ostatnich dniach inwestorzy śledzą sytuację wokół wizyty przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie. Chiny, które uważają Tajwan za swoje terytorium, powiedziały, że podejmą „silne i poważne” działania w odpowiedzi na wizytę tak wysokiego rangą urzędnika amerykańskiego rządu. Pelosi przybyła na Tajwan we wtorek wieczorem, w środę odbyła kilka spotkań z lokalnymi urzędnikami i udała się do kolejnego celu swojej trasy po Azji i Pacyfiku, Korei Południowej.

„Pomimo złagodzenia obaw inwestorzy będą obserwować potencjalną eskalację napięć między USA a Chinami. Możliwość nałożenia sankcji gospodarczych przez Chiny będzie miała negatywny wpływ na sentyment do ryzyka rynkowego” – powiedział Anderson Alvs, analityk ActivTrades.

Hongkong Hang Seng wzrósł o 1,4% o 8:15 czasu moskiewskiego, a Shanghai Shanghai Composite – o 0,15%.

Chińska firma z branży nieruchomości Wharf Real Estate Investment Co. odnotowała wzrost o 3,4%, mimo że firma odnotowała stratę netto w pierwszej połowie roku i spadające przychody w związku ze zmniejszonym popytem spowodowanym wybuchem koronawirusa.