0 2 min 2 lata

Cena gazu w Europie zamykała tygodniowy handel na giełdzie na poziomie około 1080 USD za 1000 metrów sześciennych. m, według Londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych ICE. Ogólnie rzecz biorąc, koszt gazu w tym tygodniu wzrósł o jedną czwartą.

Cena marcowych kontraktów terminowych na hubie TTF w Holandii do piątkowego wieczoru wyniosła 1077 USD za 1000 metrów sześciennych. m, czyli 92,5 euro za MWh (w oparciu o aktualny kurs wymiany euro/dolar ceny ICE podane są w euro za MWh).
Dzień wcześniej koszt kontraktów terminowych na gaz w Europie w szczytowym momencie wzrósł o 61,5% i po raz pierwszy od 23 grudnia 2021 r. wzrósł powyżej 1650 USD na tle rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie i wstrzymania certyfikacji Nord Stream 2 .
Pomimo wzrostu cen i zaostrzenia sytuacji wokół Ukrainy, Europa zwiększa zakup rosyjskiego gazu. Wniosek o tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy rozrósł się do maksymalnych kontraktów, a Gazprom zapowiedział regularne dostawy gazu tranzytowego do Europy.

Gaz tłoczony jest przez Nord Stream na poziomie 170 mln metrów sześciennych dziennie, czyli nawet więcej niż maksymalna projektowa przepustowość gazociągu.