0 2 min 2 lata

Unilever podniósł całoroczne prognozy przychodów po przebiciu oczekiwań z 8,1% wzrostem sprzedaży bazowej w pierwszym półroczu, ponieważ grupa podniosła ceny, aby przeciwdziałać rosnącym kosztom.

Analitycy spodziewali się wzrostu o 7,2%, zgodnie z konsensusem przedstawionym przez firmę za sześć miesięcy zakończonych 30 czerwca.

Na londyńskiej giełdzie tytuł Unilever zyskał we wtorek 2,5% wczesnym rankiem.

Producent mydła Dove i kostek bulionowych Knorr przewidywał wcześniej całoroczny wzrost sprzedaży w górnym zakresie od 4,5% do 6,5%. Firma poinformowała we wtorek, że obecnie spodziewa się wzrostu powyżej tego przedziału, napędzanego przez ceny i dalszą presję na wolumeny.

Jej półroczne obroty wzrosły o 14,9% do 29,6 mld euro.

„Podstawowy wzrost sprzedaży o 8,1% był napędzany przez silną cenę, aby złagodzić inflację kosztów nakładów, która zgodnie z oczekiwaniami miała pewien wpływ na wielkość”, powiedział dyrektor naczelny Alan Jope.

Pomimo wyzwań związanych z inflacją i niepewnymi globalnymi perspektywami makroekonomicznymi, Alan Jope dodał, że grupa pozostaje „intensywnie skoncentrowana na doskonałości operacyjnej i wydajności w 2022 roku”.