0 4 min 2 lata

Oto, co musisz wiedzieć w środę, 6 lipca:

Indeks dolara amerykańskiego wzrósł we wtorek do najmocniejszego poziomu od prawie dwóch dekad i ostatecznie zyskał ponad 1% każdego dnia dzięki przepływom z bezpiecznej przystani. Krzywa dochodowości 2-10-letnich obligacji skarbowych USA uległa odwróceniu, co sugeruje, że rynki szykują się na recesję. Dolar pozostaje w fazie konsolidacji na początku środy w oczekiwaniu na dane ISM Services PMI z USA. W dalszej części dnia Rezerwa Federalna opublikuje również protokół z czerwcowego posiedzenia. Podczas sesji europejskiej Komisja Europejska opublikuje prognozy wzrostu gospodarczego, a Eurostat poda dane o sprzedaży detalicznej za maj.

Po wtorkowych niestabilnych działaniach rynki pozostają w połowie tygodnia niechętne do ryzyka, a kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe tracą od 0,3% do 0,4%. Doniesienia władz chińskich o rozpoczęciu kolejnej rundy masowych testów w Szanghaju i rozpoczęciu przez miasto Xi siedmiodniowego okresu „tymczasowych środków kontroli” również wydają się wpływać na nastroje.

W międzyczasie ceny ropy naftowej mocno spadły w związku z pogarszającymi się perspektywami popytu. Baryłka West Texas Intermediate (WTI) straciła we wtorek prawie 10% i spadła poniżej 100 USD po raz pierwszy od początku maja. Późnym wtorek w wieku 63 lat zmarł sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową Muhammad Barkindo.

Kurs EUR/USD stracił we wtorek prawie 150 pipsów i osiągnął najniższy poziom od grudnia 2002 r. na 1,0235. Wydaje się, że w środę para weszła w fazę konsolidacji powyżej 1,0250.

GBP/USD notuje skromne dzienne zyski rano w Europie, ale nadal utrzymuje się poniżej 1,2000. Wiceprezes Banku Anglii (BOE) Jon Cunliffe zapewnił, że nie pozwolą na ugruntowanie wysokiej inflacji, ale dodał, że widzą oznaki spowolnienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Tymczasem brytyjski minister finansów Rishi Sunak i sekretarz zdrowia Sajid Javid złożyli rezygnacje pod koniec wtorku, argumentując, że premier Boris Johnson stracił zdolność do właściwego i kompetentnego kierowania rządem.

Spadające ceny ropy naftowej mocno zaważyły ​​na wrażliwej na surowce wariatce we wtorek, a USD/CAD skoczył powyżej 1,3000.

Kurs USD/JPY nadal utrzymuje się w stosunkowo wąskim przedziale powyżej 135,00, ponieważ JPY udaje się utrzymać pozycję jako bezpieczna przystań.

Złoto spadło poniżej 1800 USD i przedłużyło swój spadek do świeżego minimum w 2022 r. w pobliżu 1763 USD. XAU/USD odnotowuje w środę niewielkie zyski z ożywienia i handluje w pobliżu 1770 USD.

Bitcoin ma trudności ze znalezieniem kierunku i handlu w wąskim przedziale nieco powyżej 20 000 USD. Ethereum utrzymuje powyżej 1100 USD po zamknięciu mieszkania we wtorek.